Karolis

„Kitiems norėčiau patarti, kad nenuleistų rankų. Ieškant darbo  gali būti  daug nesėkmių:  vienas pokalbis, antras pokalbis ir vis nepraeini… Bet reikia eiti į priekį ir  neklausyti tų, kurie sako, kad geriau sėdėk namie, nes  vis tiek nieko nerasi“, – sako Karolis

29-erių Karolis džiaugiasi turėdamas darbą gamybos įmonėje „Lemeras“. Nors ieškodamas galimybės įsitvirtinti jis susidūrė su nemenkais sunkumais.

Negalia, kuri matosi

Karolis nuo vaikystės sirgo epilepsija. Nors priepuoliai daug metų nesikartojo, sveikatos sutrikimas paliko matomą pėdsaką . Dėl matomos negalios darbdaviai atsisakydavo priimti jį į darbą. Vienoje socialinių įmonių Karolis buvo išprašytas už durų, o jį lydėjusiai įdarbinimo tarpininkei buvo pasakyta – „mums tokių nereikia“. Kitos įmonės gamybos vadovė pasakė „baikit tyčiotis iš to vaiko“, duodama suprasti, kad su tokia negalia žmogus turi sėdėti namuose.

Kvalifikacija, kurios niekam nereikia

Karolis buvo baigęs profesinės reabilitacijos programą ir turėjo šviežiai įgytą reklamos internete maketuotojo specialybę. Kaip ir daugelis kitų, baigusių profesinės reabilitacijos kursus, jis buvo  tvirtai įsitikinęs, kad galės įsidarbinti pagal įgytą kvalifikaciją. Praktinės darbo patirties Karolis neturėjo, todėl įgūdžiams įgyti „SOPA“ organizavo dizainerio maketuotojo praktiką reklamos įmonėje. Atliekant praktiką paaiškėjo, jog turimų žinių toli gražu nepakanka, kad Karolis galėtų konkuruoti su kolegijas ar aukštąsias baigusiais jaunuoliais ar maketavimo patirtį turinčiais kandidatais. Suradome įmonę, kuri sutiko apmokyti Karolį darbo vietoje su tikslu, jeigu pasiseks, užsiauginti būsimą darbuotoją. Karoliui buvo skirtas mentorius, kuris mokė praktinių dizaino ir maketavimo įgūdžių. Deja, po dviejų mėnesių praktikos paaiškėjo, kad Karoliui nepakanka greičio ir orientacijos, todėl įmonė net su subsidijomis atsisakė jį įdarbinti. Be to, mokymų metu išryškėjo, kad Karolis turi disleksiją – skaitymo ir rašymo sutrikimą, pasireiškiantį tuo, kad pats to nepastebėdamas jis kas antrame žodyje daro klaidas.

Darbo paieškos gamybos įmonėse

Karolis labai norėjo dirbti, todėl nepasisekus rasti darbo pagal įgytą profesiją, kartu nusprendėme ieškoti paprastesnių darbų. Ir vėl prasidėjo kančių keliai ieškant tinkamos darbo vietos. Po apsilankymo vienoje spaustuvėje gavo atsakymą, kad nesugebės susidoroti su darbu. Kitoje gamybos įmonėje buvo pasakyta, kad Karoliui trūksta universalumo, o įmonė negalinti užtikrinti apmokymų kiekvienąkart keičiantis operacijoms. Nepriėmė jo dirbti prekybos centro salės darbuotoju, dėl nepakankamos spartos.

Per porą metų Karolis vienas pats ar su įdarbinimo tarpininke aplankė daugiau nei 30 įmonių. Iš darbdavių jam teko sulaukti įvairiausių atsakymų – „jis mums neatrodo tinkamas“, „mums reikia vikresnių darbuotojų“, o dažniausiai – „mes jums paskambinsime“. „SOPA“ tarpininkai kreipėsi ir į socialines įmones, apeliavome į socialinę atsakomybę, rašėme rekomendacijas, siūlėme darbdaviams pasinaudoti subsidijomis, priklausančias pagal užimtumo rėmimo įstatymą. Viskas veltui.

Pirmojo darbo patirtis  

Bet kas jo vietoje būtų nuleidęs rankas, bet tik ne Karolis. Jis atkakliai siekė savo tikslo, kol galiausiai pats savarankiškai susirado darbą dėvėtų drabužių sandėlyje. Porą metų Karolis dirbo nekvalifikuotą drabužių rūšiuotojo darbą. Darbo vieta buvo kitame miesto gale ir kasdien nuvykimui į įmonę ir grįžimui namo Karolis sugaišdavo beveik 3 valandas. Tokia ilga kelionė į darbą per pusantrų metų labai išvargino Karolį, todėl jis nusprendė ieškoti kito darbo.

Pagaliau darbas, kuris džiugina

Netekęs darbo Karolis vėl kreipėsi į „SOPA“. Ilgai netrukus jis kartu su kitais darbo ieškančiais dalyvavo mūsų „Darbo paieškos laboratorijoje“, kur stiprino savęs pristatymo įgūdžius ir didino pasitikėjimą savimi. Užsiėmimų dalyviams organizavome keletą vizitų į įmones, kurių metu jie galėjo susipažinti su laisvomis darbo vietomis ir prisistatyti. Po apsilankymo socialinėje įmonėje „Lemeras“ Karolis gavo darbo pasiūlymą dirbti detalių surinkėju ir nedvejodamas sutiko. Šiuo metu jis dirba prie ultragarso aparato ir sulaukia pagyrimų iš darbdavių.

„Karolis puikus darbuotojas, į darbą ateina laiku, darbą atlieka gerai, produkcijos padaro virš normos. Esame juo patenkinti“, – sako įmonės vadovas Egidijus Česūnas.

Karolio istoriją skaitykite žurnale “Žingsniai”