Ruslanas
Kompleksinė pagalba Ruslanui padėjo pradėti gyvenimą iš naujo

Vilnietis Ruslanas socialinės įdarbinimo agentūros “SOPA” duris pravėrė būdamas jau keturiasdešimties metų, kai dėl psichikos negalios griuvo visas anksčiau kurtas profesinis gyvenimas. Teikiama kompleksinė pagalba – darbo krypties pakeitimas, pritaikytas darbo grafikas „Decathlon“ parduotuvėje, būsto suradimas bei psichologinė specialistų pagalba suteikė vyrui naują galimybę.

Liga smogė netikėtai

Vilnietis Ruslanas mokykloje iš bendraamžių išsiskyrė savo tylumu ir uždarumu. Tai buvo tas „patogus“ vaikas, kurio klasėje niekas nepastebėdavo. Taip jam pavyko neblogais pažymiais baigti bendro lavinimo mokyklą, po jos – įstoti į elektronikos aukštesniąją mokyklą, programavimo studijas bei jas sėkmingai baigti.

Paveldėta liga Ruslaną pasivijo sulaukus dvidešimties ir vos jo nepražudė: „Po studijų įsidarbinau įmonėje, kuri užsiėmė identifikacinių priemonių gamyba. Dirbome įtemptu grafiku. Tekdavo ateiti į darbą vakarais, savaitgaliais. Labai pavargdavau. Prisimenu, atidirbu ir grįžęs krentu miegot, o ryte – vėl į darbą. Ir taip kiekvieną dieną, be atvangos. Nusivyliau gyvenimu, atrodė, kad be darbo nieko daugiau nėra ir nebus. Pradėjau ieškoti pagalbos pas specialistus, gėriau išrašytus vaistus. Bet žalingi procesai viduje jau buvo per toli nuėję ir, neberasdamas išeities, pakėliau prieš save ranką. Taip papuoliau į psichiatrinę ligoninę ir prasidėjo mano kelionė link atsakymų apie save bei savo iššūkius.“

Ruslanui, šalia depresijos, buvo diagnozuoti nerimo sutrikimas bei įkyrumai. Deja, prieš dvidešimt metų pacientams dar nebuvo suteikiama palydinti psichologinė pagalba, viskas buvo sprendžiama tik vaistais. Jaunuolis, pritaikius medikamentus, nenuleido rankų ir įsidarbino vyriausiuoju informatikos specialistu vienoje iš Vilniaus miesto savivaldybės institucijų. Teko prižiūrėti nemažą IT ūkį – net 100 darbo vietų. Čia Ruslanas pradirbo dešimt metų. Deja, įvykus kelių įmonių sujungimui, taupant etatus, vyriškiui vėl teko didelis darbo krūvis ir jis pajuto, kad nuovargis, išsekimas vėl sugrąžina stiprius ligos simptomus. Ruslanas nusprendė išeiti iš darbo ir pradėti dirbti savarankiškai.

Nauja pradžia sulaukus keturiasdešimties

Prieš keturis metus liga vėl pasivijo Ruslaną. Savarankiškas darbas turėjo vieną didelį minusą – nebuvo pastovios rutinos, sunku buvo reguliuotis darbo krūvius. Be to, vyras mažino vaistų dozes, nes norėjo išmokti gyventi be jų. To pasekoje Ruslanas vėl pateko į  psichiatrinę ligoninę. Čia praleido net penkis mėnesius. Kol vyras sirgo – nedirbo ir negalėjo atsiliepti telefonu, visi nuolatiniai klientai išsivaikščiojo, verslas žlugo. Taip, beveik būnant keturiasdešimties, Ruslanui teko pradėti gyvenimą iš naujo.

Apie socialinę įdarbinimo agentūrą „SOPA“ vyras sužinojo iš savo atvejo vadybininkės psichosocialinėje reabilitacijoje. Įdarbinimo tarpininkė Inga Šukaitienė prisimena darbo su Ruslanu pradžią: „Pradėjome ieškoti, kas jam tiktų, ką galėtų dirbti, nes buvo akivaizdu, kad prie seno gyvenimo tempo ir ritmo jis grįžti negali. Psichikos negalią turintiems žmonėms, kuriems reikia daugiau poilsio, dažnai būna parankus sezoninis darbas. Išgryninome, kad jam tiktų techninis darbas, kuriame nebūtų tiesioginio darbo su klientais. Padėjome pasiruošti CV, lydėjome įsidarbinimo procese.“

Dėka „SOPA“, Ruslanas jau trečią vasarą dirba „Decathlon“ parduotuvėje, dviračių skyriuje: „Dirbu pusę etato, dviračių sezono metu – nuo pavasario iki rudens. Surinkinėju dviračius pardavimui, nes man sunku būti salėje, tarp žmonių. Didelėje erdvėje labai greit pavargstu, kyla stresas. Mano darbo vieta yra tokiame ramiame užkampyje, netoli sandėlio.“

Ruslanui labai patinka šis darbas, nes visą gyvenimą mėgo meistrauti. Pats visada remontavo savo automobilį, kuris buvo neatsiejama jo gyvenimo dalis. Šiais metais išpildė ir seną svajonę – išsilaikė papildomą vairavimo teisių kategoriją ir įsigijo motociklą.

Pagalba ne tik įsidarbint, bet ir savarankiškai gyvenant

Ruslanas visą gyvenimą gyveno su tėvais. Net ir dirbdamas, negalėjo sau leisti nuomotis būsto atskirai, be to, reikėjo šeimos pagalbos su kylančiais sveikatos iššūkiais. Prieš du metus “SOPA” atvejo vadybininkė vyrui padėjo apsigyventi viename iš apsaugoto būsto projektų, kuriame jis gauna ir socialinės darbuotojos pagalbą. “Pirmą kartą man pavyko išeiti iš tėvų namų, pagalvoti apie savo gyvenimą, pradėti planuoti, svajoti” – džiaugiasi Ruslanas.

Viena iš „SOPA“ rėmėjų, draudimo brokerių bendrovė „Aon Baltic“, šiais metais apmokėjo psichoterapijos paslaugas vienam agentūros klientui. Ruslanas, suprasdamas nuoseklaus bei ilgalaikio darbo su psichologais naudą, jau buvo išnaudojęs nemokamas paslaugas poliklinikoje ir psichosocialinėje reabilitacijoje. Tęstinės privačios specialistų pagalbos vyras negalėjo įpirkti, todėl ši pagalba atėjo labai laiku. „Psichoterapija padeda būti sąmoningesniam savo gyvenime, suprasti ir spręsti kylančius sunkumus. Nors psichoterapijos paslaugos ypač reikalingos turintiems didesnių psichikos sveikatos iššūkių, jų valstybė siūlo nepakankamai, o privačiai teikiamos yra brangios ir dėl to sunkiai prieinamos tiems, kuriems labiausiai jų reikia. Džiaugiamės, kad atsiranda rėmėjų, kurie tai supranta ir padeda“ – sako  “SOPA” vadovė Jurgita Kuprytė.

Kompleksinė pagalba – darbo krypties pakeitimas, pritaikytas darbo grafikas, būsto suradimas bei psichologinė specialistų pagalba, suteikė Ruslanui galimybę į naują gyvenimą. „Jau ruduo ir pagaliau eisiu ilsėtis. Turėsiu laiko sveikatos gerinimui, sportui, motociklui. Toliau lankysiu „SOPA“ užsiėmimus, nes man reikalinga rutina. Labai patiko savanoriavimas „Maisto banke“ – vairuotoju ir virtuvėje, planuoju tęsti panašius darbus“ – džiaugiasi vyras.

Ruslanas prisipažįsta, kad labai bijo, kad psichinės sveikatos iššūkiai vėl jo nepasivytų: „Kasdien stengiuos nepervargti, nepasiduoti ir judėti į priekį. Norėčiau ir toliau turėti ramų, tinkantį man darbą, savarankišką būstą. Turiu net svajonę – gyventi namelyje arčiau gamtos, kur turėčiau garažą ar dirbtuves, galėčiau meistrauti. Suprantu, kad man dar reikės daug pagalbos, bet esu teisingame kelyje. O atsidūrusiusius panašioje situacijoje raginu išdrįsti kreiptis pagalbos ir sprendimų tikrai atsiras.“


2022 metais “SOPA” sukūrė pokyčius 105 žmonių gyvenime!

Tai žmonės su fizine, psichikos ar kompleksine negalia, brandaus amžiaus asmenys, nuo karo bėgantys ukrainiečiai, kuriems suteikta reikalinga socialinė pagalba.
Atrasti talentai, išugdyti įgūdžiai, įveiktos baimės, sugriautos darbdavių nuostatos – mūsų organizacijos kuriami maži pokyčiai, kurie kasdien veda didelės žmogaus gyvenimo permainos – įsidarbinimo – link.
Šie pokyčiai nebūtų įmanomi be socialiai atsakingų darbdavių, supratingų kolegų, savanorių ir rėmėjų.

Kurkime pokyčių istorijas kartu!

Noriu paremti