Vienos dienos iniciatyva, kurianti nevienadienius pokyčius

Lietuvoje antrą kartą įvykusi DUOday iniciatyva, kviečianti darbdavius vienai dienai atverti duris negalią turintiems žmonėms, skatina ilgalaikius pokyčius verslo personalo atrankos strategijose ir negalią turinčių žmonių kasdienybėje. Pažinę žmonių su negalia profesines galimybes, darbdaviai aktyviau kreipiasi dėl įdarbinimo, tuo metu dalyviai įgyja drąsos ir pasitikėjimo keisti savo gyvenimus – pradėti dirbti, studijuoti ar savanoriauti.

Šiais metais gegužės pabaigoje prasidėjusioje DUOday iniciatyvoje dalyvavo 78 įmonės, 135 kolektyvai, kuriuose daugiau kaip 120 žmonių su negalia susipažino su skirtingomis darbo pozicijomis, nemaža dalis jų – net su keliomis pareigybėmis. Iš viso buvo suorganizuoti 177 susitikimai. Iniciatyva šį kartą vyko ne tik Vilniuje – prisijungė 6 regioninės organizacijos iš Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Ukmergės ir Molėtų, kurioms tai tapo proga stiprinti ryšius su vietos darbdaviais ir kokybiškiau teikti užimtumo pagalbos paslaugas.

Žmonėms su negalia – patirtis ir paskatinimas siekti užimtumo

Iniciatyvos organizatorių – socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“ – direktorė Jurgita Kuprytė pastebi, kad žmonėms su negalia, kurie dažniau nei kiti būna nusivylę galimybėmis darbo rinkoje, ši patirtis tampa padrąsinimu realizuoti savo talentus ir paskata ieškoti darbo.

„Net septyni šių metų dalyviai gavo pakvietimus pasilikti dirbti DUOday metu jiems pasiūlytose darbo vietose, tačiau dar daugiau žmonių pajuto, kad dirbti geba, o darbdaviai juos vertina palankiai, tad ėmė ieškoti bei sėkmingai susirado darbus arba pradėjo savanoriauti. Dalis žmonių nusprendė studijuoti, vienas dalyvis buvo pakviestas surengti savo darbų parodą. Tad rezultatai akivaizdžiai pranoksta vienos dienos patirtis“, – sako J. Kuprytė.

Su gyvūnais mėgstančiam dirbti Andžej Gotovecki 2021-ųjų DUOday patirtis tapo svajonės išsipildymu – vyras buvo pakviestas dirbti į Vilniaus savivaldybės įmonei „Grinda“ priklausančius Vilniaus gyvūnų globos namus. „Myliu gyvūnus, todėl pagal savo galimybes norėjau dirbti tokį darbą. Manau, kad sugebėčiau, todėl čia ir atvykau,“ – pasakoja Andžej Gotovecki, kuriam pavyko išpildyti darbdavio lūkesčius ir gauti darbą.

Kiti dalyviai buvo pakviesti dirbti prekybos centre „Rimi“, sporto prekių tinkle „Decathlon“, „Lietuvos pašte“, Vilniaus metrologijos centre, dalis žmonių su negalia gavo pasiūlymus atlikti praktikas jiems patikusiose darbo vietose.

Klausos negalią turinti Veronika iš Klaipėdos papasakojo, kad DUOday patirtis patvirtino, jog jos pasirinktos studijos veda teisingu keliu. „Nors šiuo metu kaip tik studijuoju kineziterapiją, tačiau dar nebuvau tikra, ar norėčiau ir ar galėčiau dirbti šį darbą. Svarsčiau, ar ne veltui mokausi. Šitas projektas leido įsitikinti, kad einu teisingu keliu. Daug sužinojau, bendravau su darbuotojais, išdrįsau susirašinėti su jais, uždavinėti man svarbius klausimus,” – prisimena Veronika. Tuo metu kitas dalyvis iš Klaipėdos kaip tik suprato, kad jo lūkesčiai dėl konkrečios darbo vietos nepasitvirtino, DUOday jam padėjo tai suprasti ir ieškoti alternatyvų.

Dar vienas šių metų iniciatyvos dalyvis po DUOday tapo, kaip pats sako, vietine Molėtų žvaigžde. Arvydas Šulckus buvo pakviestas išbandyti Prezidentūros komunikacijos grupės darbuotojo kėdę ir net moderuoti Prezidento metinės kalbos spaudos konferenciją, kurią stebėjo visa Lietuva. „Tokia patirtis lieka visam gyvenimui. Paliko labai didelį įspūdį. Buvau supažindintas su darbu, su patarėjais, kaip viskas vyksta, su Prezidentu teko pabendrauti net du kartus“, – netikėta patirti džiaugiasi Arvydas.

Vis daugiau verslo įmonių atranda žmones su negalia

Socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“ direktorė mato akivaizdžiai augantį verslo atstovų susidomėjimą iniciatyva ir pastebi, kad daugumos atsiliepimai – pozityvūs. „Negalime nesidžiaugti matydami, kaip vis daugiau darbdavių nori jungtis ir vėliau palieka itin gerus, kartais labai asmeniškus atsiliepimus apie savo patirtį“, – pabrėžia J. Kuprytė.

Pasak iniciatyvos organizatorės, DUOday yra labai saugus būdas išsibandyti bendradarbiavimą tiek darbdaviui, tiek žmogui su negalia. „Nėra jokio spaudimo nei darbdaviui priimti žmogų su negalia, nei dalyviui būtinai tikti tai pozicijai. Svarbiausia – susitikti, pasikalbėti, vieniems išsklaidyti mitus apie žmonių su negalia galimybes dirbti, kitiems – pamatyti, kaip gera ir įdomu būtų kolektyve, turėti darbą, kolegų“, – tvirtina specialistė. Kuprytės teigimu, dažniausiai įmonių atstovai palieka atsiliepimus apie stiprią patirtį geriau pažinus žmones su negalia ir norą tęsti bendradarbiavimą, o dalis darbdavių įvardina, kad žmones su negalia ima matyti kaip dar vieną darbuotojų paieškos šaltinį.

Dalis verslo įmonių įsitraukė ypač aktyviai, pavyzdžiui, „Rimi Lietuva“ pasiūlė šešėliauti net 18 skirtingų pozicijų 4 miestuose, ir iškart po DUOday įdarbino 3 žmones, „Lietuvos paštas“ suteikė galimybę išbandyti 6 pozicijas 4 miestuose ir įdarbino 1 žmogų, „Reitan Convenience Lithuania“ ir „KFC“ – kvietė šešėliauti jų darbo vietose 2 miestuose.

Molėtų įmonės „HODA“ direktorius Raimondas Gražys pasakoja susiduriantis su darbuotojų trūkumu, jų ieškantis ir užsienio šalyse, tuo metu DUOday padeda atrasti ir kitas galimybes – susipažindina su negalią turinčiais žmonėmis kaip su potencialiais darbuotojais.

Pasak R. Gražio, iniciatyva tampa puikia proga geriau suprasti, kaip galima vieniems prie kitų prisitaikyti visoms pusėms laimint. „Galime pasistengti pritaikyti sąlygas, kad jie galėtų dirbti. Ar dirbs asmuo su negalia ar be jos, mums neturi jokios reikšmės, svarbu, kad padarytų darbą“, – akcentuoja R. Gražys.

Darbdaviai jau supranta verslo indėlį ir prisiima atsakomybę sprendžiant žmonių su negalia problemas darbo rinkoje. Šiaulių regiono atliekų perdirbimo centro direktorius Žilvinas Šilgalis įsitikinęs, kad DUOday padeda sklandžiai ir nuosekliai vieniems prie kitų artėti, geriau susipažinti ir pasiruošti. „Džiaugiuosi šiuo projektu ir jo atveriamomis galimybėmis padedančiomis vieniems kitus geriau suprasti bei sudarančiomis žmonėms sąlygas susipažinti su skirtingomis veiklos sritimis ir ateityje geriau save realizuoti”, – teigia pašnekovas.

Klaipėdoje veikiančios gėlių studijos „Samanota“ savininkė Asta Piliutikienė praleido dieną su klausos negalią turinčia Nina, kuri labai greitai parodė, jog kokybiškai ir labai kūrybiškai gali atlikti daugybę šiam darbui reikalingų užduočių. Gėlių salono vadovė apgailestavo, kad taip pat klausos negalią turėjęs jos tėvelis, gyveno laikais, kai klausos negalia buvo suprantama kaip neįveikiama kliūtis darbo rinkoje. Moteris yra tikra – darbdaviams negalios bijoti nereikia, svarbu tik parinkti tokias užduotis, kurias konkretus žmogus galėtų atlikti savarankiškai. „Jie galbūt neatliks tam tikros funkcijos, ar bendravimo su klientais, ar telefonu nepakels ragelio, bet jie tikrai puikiai padaro kitus darbu, gal net girdinčiuosius pranoksta“, – tvirtina gėlių studijos savininkė.

Dalis darbdavių pamato, kad žmonės su negalia gali puikiai atlikti tam tikrus darbus, bet pastebi, kad jų įdarbinimo ar pareigybių sąlygos neleidžia įdarbinti lanksčiai, prisitaikyti prie negalią turinčių žmonių poreikių. „Labai tikiuosi, kad ši patirtis paskatins tokius verslus ieškoti būdų prisitaikyti prie darbuotojų, nes tą gebančios kompanijos yra pranašesnės, turi didesnį darbuotojų pasirinkimo spektrą“, – teigia „SOPA“ vadovė J. Kuprytė.

Stiprina regioninių negalios organizacijų kompetencijas

Šiais metais prie DUOday iniciatyvos pirmą kartą prisijungė 6 regioninės organizacijos, kurioms tai tapo paskata stiprinti, o daliai pradėti teikti užimtumo skatinimo paslaugas. Klaipėdos Sutrikusios klausos vaikų ir jaunimo tėvų bendrijos „Aidas“ atstovai džiaugėsi, kad DUOday paskatino juos užmegzti kontaktus su verslo įmonėmis, – tai leido pamatyti, kad darbdaviai yra pasiruošę priimti žmones su negalia.

Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Julita Baranauskaitė pritaria, kad DUOday įkvėpė daugiau dėmesio skirti pagalbos įsidarbinti paslaugoms. „DUOday iniciatyvos metu darbdaviai išsakė darbuotojų trūkumo problemas, minėjo, kad įdarbina užsieniečius, taip pat turi keletą darbuotojų su negalia ir yra atviri priimti daugiau. Taigi, tai yra sritis, kurią reikia plėtoti“, – sako J.Baranauskaitė.

Dar vienas DUOday iniciatyvos poveikis – viltį praradusiems darbuotojams ar žmonių su negalia artimiesiems tai tapo patvirtinimu, kad darbas ir negalia yra ne išimtis, bet visiems labai naudingas, reikalingas ir tikrai įmanomas derinys. Pavyzdžiui, Jaunuolių dienos centro iš Panevėžio darbuotojai pastebi, kad iniciatyva parodė neįgaliesiems ir jų tėvams, jog dienos centruose esantys žmonės su negalia gali išeiti iš uždarų institucijų ir sėkmingai dalyvauti darbo rinkoje.

„SOPA“ vadovė įsitikinusi – iniciatyvos plėtra į regionus yra labai svarbi, nes būtent ten inovatyvių pagalbos įsidarbinti paslaugų trūksta labiausiai. „DUOday matome kaip pirmą žingsnį, paskatą susipažinti su galimybėmis. O kai jau apie jas sužino organizacijos, žmonių su negalia bendruomenė, darbdaviai, atsiranda veiksmai, iniciatyvos ieškoti tokių pagalbos paslaugų finansavimo“, – apibendrina J. Kuprytė.