Brandaus amžiaus kandidatų įdarbinimas vis dar dažnai yra apipintas įvariais mitais ir baimėmis. Nepaisant to, sėkmingi pavyzdžiai rodo, kad būsimų darbuotojų ir darbdavių įdėtos pastangos keistis ir pažinti vieniems kitus visuomet atsiperka. Reitan Convenience Lietuva personalo vadovė Aušra Čepukienė ir Lietuvos Spaudos kiosko darbuotoja Rita dalinasi patirtimi ir įžvalgomis apie tai, kas lemia sėkmę įdarbinant vyresnius.
Lojalumas, atsakomybė ir puikūs bendravimo gebėjimai
Dalis verslo sektorių šiandien susiduria su dažna darbuotojų kaita ar net jų trūkumu. Taip pat ne vienas tyrimas patvirtina, kad komandų įvairovė ženkliai gerina visos įmonės rezultatus ir darbuotojų pasitenkinimą. Todėl darbdaviai samdydami naujus darbuotojus vis dažniau atsigręžia į skirtingas visuomenės grupes, tarp jų – ir vyresniame amžiuje darbo ieškančius žmones. „Brandaus amžiaus žmonės yra puikūs darbuotojai – darbštūs, lojalūs, atsakingi, rūpestingi” – tvirtina Aušra Čepukienė, Reitan Convenience Lietuva personalo vadovė. A. Čepukienė džiaugiasi, kad drąsiai gali patikėti tiek Lietuvos Spaudos kioskus, tiek Narvesen parduotuves vyresnių darbuotojų priežūrai ir atsakomybei. „Su brandžiais žmonėmis lengva bendrauti, nes jiems rūpi – klausia, jei neaišku, domisi. Nėra lengvabūdžiai. Turime savo tinkle 79 m. amžiaus darbuotoją. Ir tuo didžiuojamės.” – pasakoja Aušra.
Gebėjimą ir norą bendrauti su skirtingais žmonėmis, kaip vieną iš savo stiprybių mini ir šią vasarą Lietuvos Spaudos kioskuose dirbti pradėjusi Rita. Jau keliuose Vilniaus rajonuose spėjusi padirbėti moteris pasakoja, kad tenka susitikti su labai įvairiais žmonėmis. „Ateina už save ir kaimynus mokesčius mokantys pensininkai, skubantys transporto bilietėlių pirkėjai, kurie paberia saują monetų. Skiriasi klientai Naujininkų ir Žirmūnų rajonuose.“ – dalinasi Rita. „Nemažai laiko dirbau draudimo bendrovėje, tad kalbėti su žmonėmis man sekasi. Džiaugiuosi, kad ir čia galiu panaudoti šį įgūdį. Žinau, kaip ir ką pasakyti laiku ir vietoje.“ – šypsosi Rita.
Svarbu įgyti pasitikėjimo savimi ir atnaujinti darbo paieškos įgūdžius
„Darbo pradėjau ieškoti pandemijos metu. Pirmiausia kreipiausi į pažįstamus, tačiau šie neturėjo kuo padėti“ – apie darbo paieškos pradžią pasakoja Rita. Ji per savo gyvenimą pakeitė nedaug darboviečių ir netrukus suprato, kad atrankų procesai yra visai kitokie, nei buvo anksčiau. „ Supratau, kad nežinau, kaip elgtis ir ką sakyti darbo pokalbio metu“ – atsimena Rita ir džiaugiasi, kad tuo metu kreipėsi pagalbos ir prisijungė prie SOPA darbo paieškos dirbtuvių brandaus amžiaus kandidatams. „Turėjau galimybę ne tik pagal dabartinius standartus atnaujinti savo gyvenimo aprašymą, bet taip pat ir dalyvauti imitaciniuose darbo pokalbiuose. Jie iš tiesų buvo labai naudingi. Įgijau ne tik naujų žinių, bet svarbiausia – drąsos ir pasitikėjimo“ – tvirtina Rita.
Darbdaviai dažnai neįvertina brandaus amžiaus darbuotojų gebėjimo keistis ir mokytis
Reitan Convenience Lietuva personalo vadovė A. Čepukienė pasakoja, kad neretai darbdaviai turi nepagrįstų mitų ir baimių brandaus amžiaus kandidatų atžvilgiu. „ Žinoma, reikia įvertinti fizinę aplinką, krūvį, tačiau galbūt net paradoksas – vyresnio amžiaus žmonės kaip tik yra linkę “nebambėti”, nesiskųsti ir dirbti. Padaryti iki galo, ką reikia” – dalinasi Aušra. Vienas iš iššūkių vyresnio amžiaus darbuotojams yra pokyčiai, tačiau darbdaviui įdedant pastangų į pokyčių komunikaciją bei mokymus, darbuotojai prisitaiko puikiai. „Jei įmonėje vyksta pokyčiai, kurie tiesiogiai liečia darbuotojus, būna, kad sutinkami šie pokyčiai su baime. Tačiau svarbiausia bendrauti ir paaiškinti. Nėra neįmanomų dalykų – vykdome ir mokymus per Teams, ir susirinkimus karantino metu.” – tvirtina A. Čepukienė.
Panašios nuomonės laikosi ir Rita, kuri pasakodama pasitelkia kompiuterinių įgūdžių pavyzdį. „Sutinku, kad vyresnis žmogus gali ko nors nemokėti dirbant kompiuteriu, nes gyvenime jam to neprireikia. Tačiau parodžius ir paaiškinus jis viską puikiai įsidėmės ir naudos kaip ir bet kuris kitas darbuotojas“ Jos kolegės, esančios brandžiame amžiuje, puikiai valdo skirtingas kompiuterines programas ir ją pačią pamoko. Taigi, anot abiejų moterų, svarbiausia įdėti pastangų ir pokyčiai bei naujovės prigis sklandžiai.
Brandaus amžiaus kandidatai vertina darbdavių lankstumą
Brandžiame amžiuje darbą žmonės keičia dėl pačių įvairiausių priežasčių. Visgi pokyčiai dažnai yra susiję su sveikata, ramesnės darbo aplinkos siekiu. Taip pat ne vienam yra svarbu turėti galimybę suderinti kelias veiklas ar net darbus vienu metu. „Norėjau dirbti ne pilnu etatu, kad galėčiau keletą valandų padirbėti ir draudimo bendrovėj bei taip užsidirbti papildomai.” – pasakoja Rita. Dalį darbo dienos Rita praleidžia namuose ir gali darbuotis ramesnėje aplinkoje. Pritaikytos darbo valandos bei aplinka, dažnai nereikalauja didelių investicijų ar procesų keitimo, tačiau suteikia sąlygas atsiskleisti brandaus amžiaus darbuotojams. Savo patirtimi, išmintimi ir stipriomis vertybėmis, jie kuria didžiulę vertę įmonei ir kolegoms.