Dalia
ILGAI UŽTRUKUSIOS DARBO PAIEŠKOS NENUVYLĖ – DALIA DŽIAUGIASI DARBU IR PALAIKANČIA KOMANDA
Nelengva įvardinti savo stiprybes ir pritapti komandoje 

Dalia darbo ieškoti pradėjo prieš keletą metų. Negalią turinčiai merginai nebuvo paprasta atsakyti į klausimą, ką ji galėtų dirbti kiekvieną dieną ir surasti atvirą bei priimantį darbdavį. „Keitėsi mano norai, iš pradžių buvo sunku nuspręsti, ką iš tiesų noriu veikti.“ – pasakoja Dalia. Mergina visai neseniai buvo pabaigusi socialinių darbuotojų rengimo programą profesinio mokymo centre, bet pagal specialybę įsidarbinti nepavyko. Paieškos tęsėsi, o Dalios lūkesčiai susirasti mylimą veiklą traukėsi, nusivylimas darbdaviais augo. Vis dėl to, atkakli mergina įsidarbino spaustuvėje, tačiau darbe išsilaikė  labai trumpai. „Iš meilės knygoms ten dirbau, tačiau nebuvo smagu“ – nedrąsiai kalba Dalia ir atsimena nepavykusį  mėginimą įsilieti į komandą.  Antrasis Dalios bandymas dirbti buvo kurjerių tarnyboje. Dalia Žvėryno, Žirmūnų ir Naujamiesčio mikrorajonuose nešiojo registruotus laiškus gyventojams. „Darbas tikrai patiko, mėgstu vaikščioti ir pažinti naujas apylinkes“ – šypsosi Dalia. Tačiau atvėsus orams dirbti dėl sveikatos pasidarė daug sunkiau ir mergina pradėjo dairytis kitos darbo vietos.

Prisijungė prie darbo paieškos programos

Tęsdama darbo paieškas Dalia prisijungė prie VšĮ SOPA organizuojamos darbo paieškos programos, skirtos negalią turintiems žmonėms. Programos dalyviai siekia atskleisti savo profesines stiprybes, ugdyti darbo paieškos ir prisistatymo darbdaviams įgūdžius. Susitikdami su skirtingais darbdaviais ir dalyvaudami darbo pokalbių imitacijose būsimieji kandidatai ne tik susipažįsta su darbo rinka, bet ir įgunda savarankiškai dalyvauti atrankose. Praktikų ir darbo simuliacijų metu programos dalyviai siekia įvardinti, ką jie gali dirbti, kokioje darbinėje veikloje jie jaučiasi geriausiai ir kaip visa tai suderinti su rinkos poreikiais.  Prie  programos prisijungia ir ką tik specialybę įgiję, ir jau ne vienerius metus darbo ieškantys žmonės su negalia. Visi dalyviai ir SOPOS komanda įdeda daug pastangų, tačiau išsikeltus tikslus įgyvendinti ne visuomet būna lengva. Dalia darbo paieškos programoje praleido ne vieną mėnesį, kol galiausiai sėkmingai įsidarbino norimame darbe.

Spontaniškas sprendimas susitikti su darbdaviu buvo lemtingas

Vienas iš būdų, negalią turintiems žmonėms suteikiančių galimybę įsivertinti tinkamumą konkrečioms pareigoms yra vizitas į įmonę ir detalus susipažinimas su darbo vieta bei darbo funkcijomis. Kai Dalia gavo SOPOS konsultantų kvietimą prisijungti prie grupės, vykstančios į Visalaukio g. esantį IKI prekybos centrą, ilgai negalvojusi sutiko.  „Sprendimą priėmiau ekspromtu, nieko per daug nesitikėdama“ – kalba Dalia. Nuvykusi į prekybos centrą mergina kartu su kitais grupės nariais susipažino su vadove, kuri išsamiai papasakojo, ką ir kaip dirba prekybos salės darbuotojai. Dalia susidomėjo darbo vieta ir džiaugėsi šiltu vadovės priėmimu.  Nusprendusi kandidatuoti ir atvykusi antrą kartą mergina su būsimąja vadove aptarė tinkamiausias darbo valandas ir krūvį, taip pat skyrius, kuriuose mergina pradėtų dirbti ir mokytis prekybos salės darbuotojos funkcijų. „Sutarėme, kad galiu įsidarbinti puse etato. Taip pat labai apsidžiaugiau, kad darbo vieta netoli namų, tereikia pavažiuoti pora stotelių“ – linksmai atsimena Dalia.

Galėjo drąsiai kreiptis pagalbos

Sėkmingą Dalios įsitvirtinimą darbe užtikrino paslaugus ir atviras prekybos centro kolektyvas. „Gali bet kada klausti visko, ko nesupranti ir prašyti pagalbos,“ – dalinasi mergina. Daliai mokantis prekybos salės darbuotojo funkcijų buvo svarbu turėti galimybę kuo smulkiau išsiaiškinti keliamus reikalavimus, sulaukti patarimų ir palaikymo. „Bendradarbiai vieni kitiems padeda.“ – džiaugiasi Dalia.  Pasirinktas darbo krūvis Daliai taip pat puikiai tinka. Pusę dienos Dalia darbuojasi parduotuvėje ir tvarko prekes. „Parduotuvėje darbo netrūksta ir nėra kada plepėti“ – didžiuodamasi pasakoja mergina. Kitą pusę dienos Dalia gali skirti savo pomėgiui ir kuria ypatingo kruopštumo reikalaujančias karoliukais siuvinėtas seges.

Paklausta, ką patartų kitiems darbo ieškantiems žmonėms su negalia Dalia kalba užtikrintai. „Pirmyn ir jokių spyriojimųsi, kad nesugebate, su laiku viską išmoksit.“ – tikina ji.

Daugiau