Lietuvoje kas trečias žmogus su negalia gyvena žemiau skurdo ribos, dirba tik maždaug kas ketvirtas galintis dirbti neįgalusis. Susirasti darbą žmogui su negalia darbą nėra paprasta, o turinčiam proto negalią – beveik neįmanoma, nes jie negeba savarankiškai prisitaikyti prie nuolat kintančių ir kylančių reikalavimų darbo rinkoje. Darbdaviai nepageidauja tokių darbuotojų dėl turimų išankstinių nuostatų ir baimių, šių žmonių paprastai nenori įsileisti kolektyvas, be to, jiems reikia nuolatinės priežiūros.
Projekto tikslas –didinti įdarbinimo galimybes žmonėms su negalia atviroje darbo rinkoje
- Intensyviai bendradarbiausime su darbdaviais, skatindami juos kurti specialiai pritaikytas darbo sąlygas žmonėms su negalia. Darbdavius supažindinsime su neįgalių žmonių gebėjimais, pristatysime neįgaliųjų įdarbinimo sėkmės istorijas, gyvais pavyzdžiais rodysime, kodėl naudinga kurti įtraukias darbo vietas. Organizuosime bendras edukacines veiklas, įtraukdami tiek darbdavius, tiek pačius neįgaliuosius sieksime, jog per praktinę veiklą darbdaviai pažintų žmonių su negalia gebėjimus ir talentus.
- Žmonės su negalia bus motyvuojami aktyviai darbo paieškai, didinamas jų pasitikėjimas savimi, ugdomi darbo paieškai reikalingi gebėjimai, supažindinama su darbo rinka ir jos reikalavimais, plėtojami socialiniai ryšiai, dalyviai įgalinami konkuruoti darbo rinkoje.
Įsidarbinusiems teiksime pagalbą darbo vietoje – ugdysime darbui reikalingus gebėjimus, mokysime tinkamai atlikti užduotis, siekti kokybės, įveikti stresą ir nerimą darbo vietoje
Projektas finansuojamas privačių rėmėjų lėšomis per aukojimo portalą aukok.lt
Projekto įgyvendinimas
1 etapas: 2019 m. sausis – 2020 m. sausis; 2019 m. projekto įgyvendinimo ataskaita
2 etapas: 2020 m. vasaris – 2021 m. kovas; 2020-2021 m. projekto įgyvendinimo ataskaita
3 etapas: 2021 m. gegužė – 2022 m. birželis 2021 – 2022 m. projekto įgyvendinimo ataskaita
4 etapas: 2022 m. liepa – 2023 m. spalis 2023 m. projekto įgyvendinimo ataskaita
5 etapas 2023 m. lapkritis – 2024 m.