Teresės pokyčių istorija yra įkvepiantis pavyzdys, kaip pagalba, sutelkti ištekliai ir daugybė skirtingų patirčių gali atvesti į ilgai lauktą darbą. Pusantrų metų kartu su Terese dirbome, kad ji galėtų ugdyti įgūdžius, stiprėti kaip asmenybė ir sėkmingai įsilieti į profesinį gyvenimą. Per šį laiką suteikėme Teresei daug galimybių, kurios leido jai tobulėti ir žengti žingsnius link nuolatinio įsidarbinimo.
Kelionė prasidėjo kartu su mumis
27 metų Teresė, turinti intelekto negalią, kreipėsi į SOPA norėdama susirasti pirmąjį savo darbą. Kadangi Teresė profesinio mokymo centre buvo įgijusi floristės kvalifikaciją, pirmiausia ieškojome jai darbo su gėlėmis. Per DUOday suorganizavome šešėliavimo vietą gėlių salone, kur ji turėjo galimybę darbo dieną praleisti su floriste – profesionale: darė puokštės, tvarkė gėles, rūpinosi tvarka salone. Susipažinusi ir supratusi, kokia sudėtinga ir savarankiškumo reikalaujanti floristės profesija, Teresė vis tik nusprendė, kad šis darbas ne jai. Tuomet pasiūlėme pasimatuoti ir kitas profesijas: Teresė išbandė savo jėgas „Rimi“ prekybos centre bei gamino kavą „Caffeine“ kavinėje, tačiau turimi įgūdžiai pasirodė nepakankami, kad galėtų pradėti darbuotis įmonėse.
Nusprendėme įtraukti Teresę į mūsų organizuojamas veiklas, kad ji galėtų ugdyti gebėjimus ir ieškoti jai tinkamiausios profesinės krypties. Esame įsitikinę, kad praktiniai užsiėmimai ir realios darbo situacijos yra geriausias būdas pasiruošti darbo rinkai, todėl vienas pirmųjų žingsnių buvo pasiūlymas sudalyvauti veiklose DĖK’ui” stotelėje, kur ji mokėsi tvarkyti ir rūšiuoti drabužius. Čia ne tik supažindinome Teresę su praktinėmis užduotimis, bet ir padėjome jai įgyti atsakomybės jausmą už aplinką ir darbą, kurį ji atlileka.
Įgūdžių tobulinimas įmonėse
Daugiau nei metus Teresė keletą kartų per savaitę lankėsi mūsų organizacijoje, Padėjome Teresei aiškiai suprasti savo stiprybes ir tikslus, siūlėme įvairias praktikas bei savanorystes, kurios leido įgyti realios darbo patirties ir ugdyti pasitikėjimą savo jėgomis. „Share the Light“ dirbtuvėse ji ne tik gamino aksesuarus iš parakordo virvės, bet ir mokėsi dirbti kartu su kitais, atlikti užduotis kokybiškai gerai ir iki galo.
Bendradarbiaudami su įmone „Devbridge“, suteikėme Teresei galimybe tobulinti darbo komandoje ir problemų sprendimo įgūdžius. „Telia” organizuotuose užsiėmimuose Teresė mokėsi dirbti kompiuteriu. Organizavome darbo pokalbių imitacijas su „Western Union“ atrankų specialistais, kur Teresė galėjo praktikuoti savęs pristatymą darbo pokalbio metu. Ši patirtis padėjo jai pasiruošti pokalbiams dėl darbo ar praktikos vietų. Visos šios patirtys buvo svarbios ne tik profesiniam tobulėjimui, bet ir asmeniniam augimui.
Nepamirštamos savanorystės akimirkos
Viena iš įsimintiniausių patirčių Teresei buvo savanorystė festivalyje „Kinas po žvaigždėmis“. Čia ji dalino gėrimus kino seansų metu. Nors pati filmų nežiūrėjo, didžiausia dovana jai buvo žiūrovų padėkos. „Patiko, kad atnešus gėrimus žiūrovai sakydavo „Ačiū jums“, – dalinosi savanorystės įspūdžiais Teresė. Stengėmės, kad ši patirtis sustiprintų jos pasitikėjimą savimi bendraujant su klientais. Festivalio organizatoriai taip pat išsakė daug gerų atsiliepimų apie Teresę kuri „išties dirbo šauniai, noriai, pareigingai ir su entuziazmu”.
Kambarinės praktika ir galutinis tikslas
Atsižvelgdami į Teresės atsakomybės jausmą ir kruopštumą, pasiūlėme jai išbandyti kambarinės darbą ir organizavome praktiką viešbutyje „Ibis Vilnius Centre“. Vis tik praktika parodė, kad Teresė dar nepasiruošusi dirbti atviroje darbo rinkoje ir jai labiau reikia apsaugotos darbo vietos, kur ji galėtų tobulinti savo įgūdžius. Nusprendėme sukurti Teresei darbo vietą savo organizacijoje – pasiūlėme jai dirbti pagal sutartį ir tvarkyti SOPA patalpas.
Stengiamės, kad Teresė ugdytų ne tik darbinius įgūdžius, bet jaustųsi ir pilnaverte komandos dalimi ir mokytųsi patirdama įvairias socialines situacijas, todėl kvietėme kartu dalyvauti įvairiuose komandos užsiėmimuose.
Galiausiai, po daugelio praktinių užsiėmimų ir darbo išbandymų Teresė jau buvo pasiruošusi siekti nuolatinio darbo. Pasiūlėme jai „pasimatuoti” greitojo aptarnavimo maisto restorano darbuotojos poziciją. Sėkmingai pasirodžiusi per DUOday ji gavo pasiūlymą dirbti „McDonald’s“ restorane. Per pirmus mėnesius Teresė išbandė įvairias užduotis – nuo stalų valymo iki sumuštinių gaminimo. Ji puikiai įsiliejo į kolektyvą ir džiaugiasi draugiškais bendradarbiais bei galimybe dalyvauti įmonės renginiuose.
„Dirbdama jaučiuosi suaugusi“
„Patinka, kad turiu nuolatinį darbą. Nors yra nuovargis, bet žmogui darbo reikia. Dabar turiu savo darbą ir savo pinigų, prisidedu prie šeimos gerovės. Dabar jaučiuosi iš tiesų suaugusi. Aš pati ir mano tėvai džiaugiasi, kad padėjote susirasti nuolatinį darbą,“ – sako Teresė.
Atrasti talentai, išugdyti įgūdžiai, įveiktos baimės, sugriautos darbdavių nuostatos – mūsų organizacijos kuriami maži pokyčiai, kurie kasdien veda didelės žmogaus gyvenimo permainos – įsidarbinimo – link.
Šie pokyčiai nebūtų įmanomi be socialiai atsakingų darbdavių, supratingų kolegų, savanorių ir rėmėjų.