SOPA mokymai įmonėms: žmonių su negalia įdarbinimo ypatumai

Žmonių su negalia įdarbinimas yra tema, kuri vis dar kelia daug klausimų ir iššūkių darbdaviams. Neturėdami pakankamai žinių, kaip tinkamai pritaikyti darbo sąlygas ir integruoti darbuotojus su negalia į kolektyvą, darbdaviai nesiryžta priimti įdarbinimo sprendimų. Abejonės neretai kyla dėl klaidingų nuostatų ir baimių, susijusių su galimais sunkumais ar papildomomis išlaidomis. Siekdama spręsti šiuos iššūkius, SOPA teikia organizuoja mokymus, kurie padeda geriau suprasti žmonių su negalia įdarbinimo ypatumus.

Juntamas poreikis iš verslo įmonių

Idėja organizuoti mokymus apie žmonių su negalia įdarbinimą kilo iš kasdien juntamo poreikio. “Mokymų programą parengėme remdamiesi savo ilgamete tarpininkavimo įdarbinant patirtimi. Per 18 veiklos metų stebime, kad įmonių vadovams ir personalo specialistams vis dar trūksta informacijos apie žmonių su negalia įdarbinimą. Neretai į mus kreipiasi įmonės, kurios svarsto įdarbinti žmones su negalia, tačiau nesiryžta to padaryti dėl neatsakytų klausimų. Joms rūpi, nuo ko pradėti žmonių su negalia įdarbinimą, kaip negalia gali pasireikšti darbo aplinkoje, kaip pritaikyti darbo vietas, darbo laiką ir sąlygas, kaip pristatyti kolegą su negalia kolektyvui,”- sako Jurgita Kuprytė, SOPA vadovė.

Viena iš mokymuose dalyvavusių bendrovių – „Philip Morris Baltic“ – atstovė dalinasi savo įžvalgomis: „Nuolat rūpinamės, kad visi darbuotojai turėtų lygias galimybes ir galėtų pilnavertiškai integruotis į mūsų komandą. Bendrovės viduje organizuojame mokymus, kurie padeda šias lygias galimybes išlaikyti. Pavyzdžiui, mokomės atpažinti ir išvengti stereotipinio mąstymo. SOPA mokymai yra svarbus žingsnis link žmonių su negalia integracijos į darbo rinką. Mūsų įmonei šie mokymai yra būtina priemonė, siekiant užtikrinti, kad kiekvienas komandos narys galėtų aktyviai prisidėti prie įmonės veiklos. Juk žmonių su negalia įdarbinimas ne tik padeda kurti įtraukiančią darbo aplinką, bet ir atveria kelią įvairiems talentams, kurie gali pasiūlyti naujas perspektyvas bei sprendimus“, – teigia Sandra Daukšienė, „Philip Morris Baltic“ Žmonių ir kultūros vadovė. Anot jos, darbuotojų mokymai apie negalią ir įvairių kolegų priėmimą, atvirumą ir sėkmingą bendradarbiavimą yra pamatas samdant darbuotojus su negalia. Šis pamatas yra būtinas kuriant įvairovės kupiną, įtraukią ir kiekvienam atvirą aplinką, sako S. Daukšienė.

Nuo negalios pažinimo iki praktinių įgūdžių

Mokymų metu SOPA lektorės Jurgita Kuprytė ir Agnė Lukaševičiūtė supažindina su žmonių su negalia įdarbinimo situacija Lietuvoje, pristato įvairias negalias, siekia įkvėpti kitų organizacijų pavyzdžiais ir įdarbinimo istorijomis. Mokymų dalyviai mokosi, kaip kurti įtraukią darbo aplinką, bendrauti įvairiose komandose ir atsižvelgti į darbuotojų su negalia poreikius pritaikant darbo sąlygas bei įmonės procesus. Mokymuose daugybė praktinių užduočių, kurių metu įmonių atstovai (atrankų specialistai, komandų vadovai) analizuoja savo organizacijos darbuotojų pritraukimo ir atrankų procesus, aptaria, kaip juos paversti patrauklesniais ir labiau prieinamais žmonėms su negalia. Kalbama apie esamas įmonės darbo pozicijas, identifikuojami galimi sunkumai įdarbinant kandidatus su negalia ir kartu ieškoma sprendimų, kaip jas pritaikyti žmonėms su skirtingomis negaliomis.

Įveikiamos nuostatos

Viena mokymų dalių yra diskusijos apie baimes ir klaidingas prielaidas, susijusias su žmonių su negalia įdarbinimu. Psichologė Agnė sako, kad baimių vis dar yra daug: “Susiduriame su baimėmis, ypač kai kalbame apie žmonių su nustatyta psichosocialine negalia įdarbinimą. Darbdaviai dažnai kelia klausimus, ar darbas stresinėmis darbo sąlygomis nepakenks žmogaus sveikatai, kaip komanda reaguos įvairiose situacijose, ar žmogus susitvarkys su darbo užduotimis, ar tam tikra pozicija iš tiesų tinkama žmogui su viena ar kita negalia. Visuomenėje per mažai susiduriame su žmonėmis, turinčiais negalią, todėl kyla nemažai nerimo ir svarstymų. Manau, jog didindami pažinimą ir skatindami bendravimą galime mažinti klaidingus įsitikinimus ir prisidėti prie baimių mažinimo.”

Jai antrina ir mokymų dalyviai. „Puoselėti lygias galimybes ir įvairovę yra ilgalaikė LTG grupės kryptis – siekiame kurti atvirą ir pagarbią kultūrą organizacijoje, stiprinti sąmoningumą apie asmens tapatybių įvairovę ir ugdyti nulinę toleranciją bet kokios formos diskriminacijai. Vienas iš užsibrėžtų tikslų – išlaikyti esamus darbuotojus su matoma ar nematoma negalia ir pritraukti daugiau, todėl stengiamės kurti jiems pritaikytą ir palankią darbo aplinką. SOPA mokymai puikiai prisideda prie šio tikslo – jie padeda išgirsti bei suprasti, kokie iššūkiai kyla šios grupės žmonėms, ir diskutuoti apie galimybes organizacijoje, tai galiausiai ir padeda kurti atvirą ir pagarbią kultūrą LTG grupėje. Puikiai suprantame, kad šioje srityje dar turime daug nuveikti, todėl tikimės ir toliau bendradarbiauti su SOPA“, – teigia LTG grupės LTG organizacijos vystymo įvairovės ir įtraukties vadovė Beatričė Skardžė.

Diskusijų metu dalyviai turi galimybę išsakyti savo nuogąstavimus, pasidalinti baimėmis ir iššūkiais išgirsti pokyčių istorijas ir suprasti, kad negalią turintys žmonės gali būti vertingi darbuotojai.

Keičia darbuotojų požiūrį

Mokymai ne tik suteikia įmonėms žinių apie žmonių su negalia įdarbinimą, bet ir padidina bendrą supratimą apie žmones su negalia, skatina atvirumą ir bendradarbiavimą. Kaip pastebėjo vienas iš mokymų dalyvių: „Reikia nebijoti kalbėtis su negalią turinčiais žmonėmis, jei nežinai, kiek ir kokios pagalbos jiems reikia, jei kažkurie dalykai nėra aiškūs, galima tiesiog paklausti.“ Toks požiūris skatina įmonės ir žmonių su negalia dialogą, padedant suprasti realius poreikius ir geriau pritaikyti darbinę aplinką.

Dalyvavimas mokymuose padeda įmonių atstovams suvokti, kad įvairių žmonių įtrauktis gali būti ne tik įmanoma, bet ir naudinga tiek darbuotojams, tiek pačiai įmonei. Džiaugiamės, kai po mokymų dalyviai padaro tokias ar panašias išvadas: „viską galima suderinti ir prisitaikyti, ir nebijoti integruoti į savo komandas įvairių žmonių, plačiau į tai pasižiūrėti“.


Ar Jūsų įmonė pasiruošusi priimti įvairius talentus? Prisijunkite prie mūsų mokymų apie negalią darbe ir sužinokite, kaip kurti įtraukią aplinką! Parašykite mums: info@sopa.lt