25 įmonės ir organizacijos atveria duris žmonėms su negalia

Nors kas dešimtas šalies gyventojas turi negalią, kolegą su negalia turi retas dirbantysis. Siekiant keisti požiūrį į darbuotojus su negalia gegužės 16 d. pirmąkart šalyje organizuojama iniciatyva „DUOday“ – diena, kai įmonės priims žmones su negalia susipažinti su įvairiomis darbo vietomis.

Kartu su įmonės darbuotoju dieną praleisiantys iniciatyvos dalyviai ne tik stebės darbą, bet ir patys aktyviai į jį įsitrauks –išbandys įprastas darbuotojų užduotis, dalyvaus susitikimuose, bendraus su kolegomis.

Nuostatas griaunanti iniciatyva

„DUOday“ – tai Europoje jau daugiau nei dešimtmetį organizuojama iniciatyva, per kurią žmonės su negalia vyksta į įmones ir praleidžia dieną stebėdami darbuotojus ir kartu atlikdami užduotis įvairiose darbo vietose. Tai proga įmonių darbuotojams ir organizacijoms susipažinti su žmonių su negalia gebėjimais ir talentais, o pastariesiems –  pamatyti įvairias darbo vietas.

Lietuvoje pirmąkart organizuojamos „DUOday“ dienos iniciatorė – socialinė įdarbinimo agentūra „SOPA“, kuri jau 13 metų padeda žmonėms su negalia susirasti darbą.

„Šia iniciatyva norime atkreipti dėmesį į aktualią žmonių su negalia įdarbinimo problemą.

Nors darbdaviai skundžiasi nerandantys darbuotojų, žmonės su negalia sunkiai randa kelią į darbo rinką. Turinčiųjų negalią nedarbas siekia net 70 proc. , o  35 proc.  žmonių su negalia gyvena žemiau skurdo ribos“, –  pažymi VšĮ „SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė.

Pasak jos, egzistuoja daugybė stereotipų apie žmones su negalia, kurie dažnai prasilenkia su realybe. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 74 proc. žmonių su negalia judėjimui nėra būtinas vežimėlis ir jų negalia nėra kaip nors kitaip matoma. „Tai, kas nėra pažįstama, dažnai ir gąsdina, nes nesusidūrę su negalią turinčiais darbuotojais darbdaviai nežino, ko iš jų tikėtis, kaip negalia paveiks jų produktyvumą, kokio reikia darbo sąlygų pritaikymo. Todėl šia iniciatyva siekiame laužyti stereotipus, padedame žmonėms susitikti darbo aplinkoje ir geriau pažinti vieniems kitus“, – sako  J.Kuprytė.

Siekia parodyti turinčiųjų negalią talentus

Vienas iniciatyvos siekių yra suteikti galimybę žmonėms su negalia pažinti įmonę iš vidaus ir  „pasimatuoti” savo svajonių profesiją. Iniciatyvos dalyviai galės išmėginti įvairiausių krypčių pozicijas, pradedant nuo paprastesnio pobūdžio darbų, tokių kaip padavėjo ar geležinkelio pervažininko, iki aukštesnių kompetencijų reikalaujančių darbų, kaip programuotojo, marketingo specialisto ar ministro patarėjo.

Kitas iniciatyvos tikslas – suteikti įmonės darbuotojams ir darbdaviams galimybę susipažinti su negalią turinčių asmenų profesiniais gebėjimais ir talentais. Dizaino agentūroje „Critical“ talentingas Dauno sindromą turintis Titas kūrybininkų aplinkoje turės galimybę pademonstruoti savo ypatingą sugebėjimą – kurti komiksų istorijas apie jį supančią aplinką.

Prekybos centre – darbo vieta autizmo spektro sutrikimą turinčiam kolegai

Kaip sako „SOPA“ vadovė J. Kuprytė, su bendrove „Rimi Lietuva“, kuri jau turi didelį įdirbį įdarbinant  žmones su negalia, „DUOday“ dienai buvo ruošiamasi ypatingai: „Peržiūrėjome salės darbuotojo atliekamas užduotis ir atskyrėme tas, kurias geriausiai galėtų atlikti autizmo spektro sutrikimą turintis žmogus. „DUOday“ dienos metu žmogus su negalia galės išbandyti jam specialiai pritaikytas užduotis.  Labai tikimės, jog tokia funkcijų išskaidymo praktika pasiteisins ir bus sukurta dar daugiau vietų žmonėms su negalia“, – sako J. Kuprytė.

Funkcijų atskyrimas yra jau seniai kitose šalyse taikomas metodas negalią turintiems darbuotojams. Tai ypač svarbu tiems žmonėms su negalia, kurie niekada neišugdys gebėjimų, reikalingų konkuruoti rinkoje – pvz., intelekto sutrikimą, mokymosi sunkumų, klausos negalią turintys asmenys.

Prie pirmosios „DUOday“ iniciatyvos Lietuvoje prisijungė:

LRT, Advokatų kontora „Ellex Valiunas“, Užsienio reikalų ministerija, „Comfort hotel“, viešbutis „ibis Vilnius centre“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Swedbank“ „Telia Lietuva“, Vilniaus miesto savivaldybės administracija, „Simplanova“, „CV online“, „15 min.“, „Lietuvos paštas“, „Transvera“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, „Western Union Processing Lithuania“, „Pietausim“, Europos socialinio fondo agentūra, „Rimi Lietuva“, dizaino agentūra „Critical“, pietų restoranas „Maisto ritmu“, „Baltic Master“, Valstybinė augalininkystės tarnyba prie ŽŪM, „Pirmas blynas“.