DUOday įkvepia pokyčiams
DUOday įkvepia pokyčiams

Darbo šešėliavimo iniciatyvos DUOday metu Ilona turėjo galimybę susipažinti su darbu valstybinėse institucijose. Ji „matavosi“ pozicijas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje bei Europos socialinio fondo agentūroje: susipažino su užduotimis, kurias įprastai atlieka įstaigų darbuotojai, tokiomis kaip darbas su duomenų bazėmis, informacijos paieška, dokumentų rengimas ir kita. Ši diena užtvirtino Ilonos apsisprendimą sieti savo profesinę veiklą su žmogaus teisių sritimi ir ieškoti darbo būtent valstybinio sektoriaus įstaigose. Po DUOday Ilona baigė psichikos sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų vertinimo mokymus pagal Pasaulio Sveikatos organizacijos QualityRights metodiką. Įgytas žinias ji tikisi panaudoti siekdama psichikos sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų didesnės atitikties žmogaus teisių apsaugos standartams.

Sudaryti galimybę žmogui su negalia išbandyti konkrečią darbo vietą, o darbdaviui pažinti negalią turinčio žmogaus potencialą – toks yra jau trečią kartą Lietuvoje organizuotos DUOday iniciatyvos tikslas. Vieną dieną trunkantis susitikimas, kurio metu žmogus su negalia šešėliuoja darbuotoją ir patiria organizacijos kasdienybę, dažnai nulemia ilgalaikius pokyčius. Darbdavys geriau supranta savo pasiruošimą darbuotojų įvairovei, tuo metu žmogui su negalia tai tampa reikalinga proga išsibandyti, ką dirbti galėtų ir norėtų, o ko – ne.

2022 metais DUOday iniciatyvoje dalyvavo 80 įmonių ir organizacijų, kurios atvėrė duris net 119 žmonių su negalia. Kai kurios įmonės pasiūlė išsibandyti ne vieną darbo poziciją, todėl pavyko suformuoti net 144 duetus (DUO – įmonės darbuotojas ir žmogus su negalia). Kampanijos geografija kasmet plečiasi, šįkart prie jos prisijungė dalyviai iš 12 Lietuvos miestų.

Nuo sugriuvusių stereotipų iki svarbių įžvalgų: verslo patirčių spektras

„Pirmą kartą susitikau su negalią turinčiu žmogumi, kuris galėtų būti potencialus darbuotojas. Daug pozityvių emocijų. Kartu atėjo supratimas, kad neturiu jokių žinių, kaip tokį žmogų reikėtų įtraukti į darbovietę. Reikėtų pradėti nuo nulio.”, – įspūdžiais dalinasi vienos iš iniciatyvoje dalyvavusių įmonių Moody‘s Lietuva darbuotojas.

Iniciatyvos organizatoriai  VšĮ „SOPA“  džiaugiasi daugybe panašių atsiliepimų, nes būtent tokios patirtys verslo ar viešojo sektoriaus atstovus veda prie tolesnių žingsnių žmonių su negalia įtraukties link. „SOPA” vadovė Jurgita Kuprytė primena, kad nors po DUOday dalis žmonių su negalia ir būna pakviesti dirbti, visgi šios kampanijos tikslas yra platesnis: „Ši diena tampa puikia proga darbdaviams prisiminti, kad darbuotojų pasirinkimas yra platesnis, taip pat sužinoti, kokia pagalba yra prieinama priimant žmones su negalia.  Na ir svarbiausia – pamatyti kokie tie žmonės, ką jie gali, kaip jie bendradarbiauja ir yra priimami jau dirbančio kolektyvo.“

Apžvelgdama iniciatyvoje dalyvavusių įmonių ir organizacijų atsiliepimus Jurgita Kuprytė pabrėžia, kad net pusė jų po šios kampanijos teigia įsitikinę, jog žmonės su negalia gali būti potencialūs darbuotojai, beveik 40 proc. sutinka gavę įžvalgų, kaip geriau pritaikyti darbo sąlygas skirtingų gebėjimų darbuotojams. „Ne mažiau svarbu, kad dalyviai pažymi, jog DUOday patirtis suteikė daug gerų emocijų ir sulaužė turėtus stereotipus apie negalią turinčius žmones.” – įsitikinusi Jurgita Kuprytė.

Džiaugsmas pažinti ir įgyti naujų įgūdžių: žmonių su negalia perspektyva

Šešėliavimo patirtimis organizacijos „SOPA“ patalpose pasidalinti susirinkę DUOday dalyviai pasakoja labai skirtingas istorijas – nuo paprasto pasibuvimo organizacijoje ir pakalbėjimo, kas ką daro iki atliktų konkrečių užduočių ir labai realaus pajutimo, kaip atrodo konkretaus darbuotojo darbo diena.

Įmonėje „Yara Lietuva“ dieną praleidusiam Ruslanui vieną užsakymą pavyko sutvarkyti savarankiškai nuo pradžios iki galo – „Susipažinau su jų darbo sistema, veiklos kryptimis. Tikrai geriau suprantu, ką reiškia darbas logistikos srityje“. Tuo metu kita DUOday dalyvė Irina gavo išskirtinę progą išbandyti personalo atrankos specialisto duoną net dvejose įmonėse – „Swedbank“ ir „CV-Online LT“: „Įsitikinau, kad man patiktų dirbti tokį darbą, bet būtina tobulintis anglų kalbą“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje bei Europos socialinio fondo agentūroje po dieną praleidusi Ilona sako: „Pamačiau, kaip veikia institucijos, daug davė pabendravimas su ten dirbančiais žmonėmis. Darbas agentūroje pasirodė arčiau to, ką galėčiau dirbti, pavyzdžiui, projektų vadovo asistente ar padėjėja. Taip pat padarė įspūdį maloni aplinka, šaunus kolektyvas“.

Galimybė jausti, kokios pagalbos labiausiai reikia

„Šiais metais palydėjome savo klientus – darbo ieškančius žmones su negalia – į 51 darbo vietą skirtingose organizacijose. Ne pirmus metus organizuodami DUOday pastebime, kokį didelį pokytį viena diena gali padaryti neįgalaus asmens gyvenime. Po šešėliavimo išauga  savivertė, žmonės su negalia pasijunta laukiami įmonėse, kuriose draugiškai pasitinka kolegos ir priima kaip lygiaverčius komandos narius. „Pasimatavę“ skirtingas profesijas, jie pamato naujas galimybes, apie kurias galbūt niekuomet nebuvo pagalvoję. Matome, kad išėję iš „komforto zonos“ žmonės įveikia baimes, atsiranda įkvėpimas ir ryžtas aktyviau dalyvauti darbo paieškose, pradeda mokytis ar dirbti“ – pasakoja „SOPA“ vadovė.


2022 metais “SOPA” sukūrė pokyčius 105 žmonių gyvenime!

Tai žmonės su fizine, psichikos ar kompleksine negalia, brandaus amžiaus asmenys, nuo karo bėgantys ukrainiečiai, kuriems suteikta reikalinga socialinė pagalba.
Atrasti talentai, išugdyti įgūdžiai, įveiktos baimės, sugriautos darbdavių nuostatos – mūsų organizacijos kuriami maži pokyčiai, kurie kasdien veda didelės žmogaus gyvenimo permainos – įsidarbinimo – link.
Šie pokyčiai nebūtų įmanomi be socialiai atsakingų darbdavių, supratingų kolegų, savanorių ir rėmėjų.

Kurkime pokyčių istorijas kartu!

Noriu paremti