Ausra
Vilnietė Aušra: ”Kodėl, kad gaučiau darbą vyresniame amžiuje, turiu slėpti savo vadovavimo patirtį?”

Aušra, kelis dešimtmečius pradirbusi prekybos srityje, šeštoje gyvenimo dešimtyje susidūrė su iššūkiu susirasti darbą. Į socialinės įdarbinimo agentūros ”SOPA” projektą ”Rezervuota vyresniems” ją užregistravo dukra, kuri rūpinosi, kad pilna energijos ir noro bendrauti mama rastų naujų iššūkių gyvenime. Šiandien moteris darbuojasi Labdaros ir paramos fonde „Žiedinės ekonomikos iniciatyvos“ stotelėje „DĖK‘ui“ ir atrado savo naują pašaukimą – tvarumo iniciatyvas.

„Jūsų kompetencijos per didelės“

Vilnietė Aušra prieš keturiasdešimt metų, baigusi tiksliuosius mechanikos srities mokslus, savo karjerą kaip technologė pradėjo gamykloje “Vilma”. Vėliau, įvykus rinkos išlaisvėjimui po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, ji net dvidešimt metų  dirbo vadovaujantį darbą viename prekybos tinkle.

Vyresniame amžiuje, atsiradus finansinėms galimybėms, moteris padarė pertrauką karjeroje ir nusprendė pagyventi savo malonumui: “Visada turėjau dvi puses – tiksliąją ir meninę. Dalyvaudavau ir skaitovų konkursuose, ir fizikos olimpiadose.  Pradėjau ieškoti širdžiai artimos veiklos – esu aktorių agentūros bazėje, teko filmuotis ne viename užsienio seriale masinėse scenose, ko gero, didžiausią įspūdį paliko kostiuminė televizijos drama apie Austrijos imperatorienę Elžbietą „Sisi“, taip pat savanoriauju Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejuje.“

Tačiau grįžti į darbo rinką nesisekė. Aušra pastebi, kad ne vienam bendraamžiui kyla panašių iššūkių: “Metai, antri, treti sau ir pasidaro sunku grįžti atgal. Kai ilgai bėgęs sustoji, atsitrauki, net ir nebenori kažko aktyvaus. Susikuri savo mažą pasaulį ir rutiną, prisigalvoji sau užduočių buityje. Bet su laiku pasijauti vienišas, nereikalingas, o ir pasitikėjimas savimi sušlubuoja.”

Moteris prisipažino, kad, ieškodama darbo pastarąjį penkmetį, ne vieną kartą išgirdusi madingą frazę „Jūsų kompetencijos per didelės“. „Man net pažįstami patarė nerašyti CV savo buvusių pareigų, neakcentuoti didelės darbo patirties. O kodėl, kad gaučiau darbą vyresniame amžiuje, aš turiu meluoti ar slėpti savo vadovavimo patirtį? Ar turiu gėdytis savo išdirbtų metų?“

Iš naujo atrastas pasitikėjimas savimi

Į  ”SOPA” projektą ”Rezervuota vyresniems” Aušra atvyko su noru atgauti pasitikėjimą savimi. „Žinoma, mano kartos žmonėms neretai iššūkis yra anglų kalbos ir kompiuterinio raštingumo silpnos žinios, bet tai per laiką įgyjama. O štai padrąsinimo iš konsultantų bei darbdavių trūko visiems“ – prisimena moteris.

Aušra teigiamai atsiliepia apie projekte vykusią gebėjimų ugdymo programą, pritaikytą vyresnių žmonių poreikiams, kuriuose dalyvavo net 70 žmonių: ”Mane padrąsino tai, kad visi buvome vyresni, daugelis pradirbę daug metų vienoje įmonėje, dabar neturintys darbo. Daugumai mūsų atrodė, kad esame nebereikalingi dėl savo amžiaus, tačiau kartais tai tik mūsų įsitikinimai.”

Užsiėmimų metu, atliekant įvairias praktines užduotis, simuliuojant situacijas, pasitelkiant A. Boalio ”Engiamųjų teatro“ metodus buvo ugdomi bendrieji gebėjimai – pasitikėjimas savimi, kritinis mąstymas, iniciatyva, kūrybiškumas, sprendimų priėmimas. Į užsiėmimus buvo kviečiami darbdavių atstovai, kurie pristatė konkrečiose darbo pozicijose reikalingas kompetencijas. Individualių konsultacijų metu buvo teikiama daugiau informacijos apie individualias galimybes atitinkančias darbo ar savanorystės vietas, teikiama pagalba ieškant darbo bei išsilaikant darbo vietose.

„Mokymuose perrašiau savo CV iš naujo. Gi ir tam dalykui yra mados“ – juokauja Aušra. – „Ir, svarbiausia, pradėjau vėl aplikuoti į darbus. Rinkausi muziejus, galerijas, kas artima širdžiai. Norėjosi įdomaus, prasmingo darbo ir  šiek tiek lėtesnio tempo.“

Antras daiktų ir … žmonių gyvenimas

Prieš kelis mėnesius su „SOPA“ rekomendacija Aušra įsidarbino Labdaros ir paramos fonde „Žiedinės ekonomikos iniciatyvos“ stotelėje „DĖK‘ui“ koordinatore. „Dirbu penkias dienas per savaitę. Žmonių atneštus daiktus peržiūriu, surūšiuoju, sudedu į lentynas, o ateinatiems pasiimti daiktų patariu, padedu pasirinkti. Ateina ir nepasiturintys žmonės, ieškantys trūkstamų daiktų buičiai, ateina ir kino, teatro profesionalai, ieškodami įdomesnio rūbo ar rekvizito filmavimams, scenografijai. Per dieną mano rankose prasisuka šimtai daiktų. Grįžau į prekybą, bet visai kitokią, nes čia nėra pinigų, o yra daug prasmės“ – pasakoja moteris.

Aušra džiaugiasi ne tik darbu salėje, bet ir „DĖK‘ui“ dirbtuvių projektu, vykdomu kartu su „SOPA“: „Pas mus atvykę žmonės su negalia mokosi, įgauna darbinių įgūdžių. Man smagu, kai jie ateina į salę man padėti rūšiuoti, lankstyti. Pabendraujam, kartais ir rūbų kartu parenkame. Tai ne tik pagalba jiems, bet ir užimtumas.“

Moteris ragina savo bendraamžius nenuleisti rankų ir ieškoti naujų užsiėmimų, darbų, nes save gali atrasti iš naujo netikėtose srityse: „Keliu kepurę prieš tuos žmones, kurie vysto šiuos tvarumo projektus. Esu laiminga, kad savo kasdieniu darbu galiu prisidėti prie tokios puikios idėjos. Tvarumas – mano naujas pomėgis! Daiktai neišmetami, jie randa antrą gyvenimą. Ir kartais pagalvoju, kad kaip daiktai randa savo antras rankas, taip ir vyresni žmonės turi surasti savo naują vietą, antrą kvėpavimą. Jaustis naudingu.“


2022 metais “SOPA” sukūrė pokyčius 105 žmonių gyvenime!

Tai žmonės su fizine, psichikos ar kompleksine negalia, brandaus amžiaus asmenys, nuo karo bėgantys ukrainiečiai, kuriems suteikta reikalinga socialinė pagalba.
Atrasti talentai, išugdyti įgūdžiai, įveiktos baimės, sugriautos darbdavių nuostatos – mūsų organizacijos kuriami maži pokyčiai, kurie kasdien veda didelės žmogaus gyvenimo permainos – įsidarbinimo – link.
Šie pokyčiai nebūtų įmanomi be socialiai atsakingų darbdavių, supratingų kolegų, savanorių ir rėmėjų.

Kurkime pokyčių istorijas kartu!

Noriu paremti